Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Vanzare imobil vechi cu sau fara TVA

O societate vinde un imobil catre o persoana fizica. Cladirea este achizitionata in anul 2002 si nu a suferit lucrari de modernizare. Conform art.141 alin 2 lit f din codul fiscal factura se intocmeste fara tva, si fara a face ajustare. Are vreo implicatie prorata ?
Adaugata in   TVA Email tva cod fiscal

1 raspuns


la 26 Oct. 2011
Pentru cladirea veche se emite factura fara TVA. Conform art.141 alin. 2 lit. fdin Codul fiscal cu completarile si modificarile ulterioare urmatoarele operatiuni sunt scutite de taxa: livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
x