Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

cum se emite factura catre beneficiar in situatia codului TVA anulat din oficiu

Buna ziua,
Suntem o societate comerciala careia i-a fost anulat codul TVA din oficiu.
Dorim sa stim emitem factura catre beneficiari si cum intocmim declaratia D394.Pe factura beneficiarilor trebuie sa se faca mentiunea cod TVA anulat?
Va multumesc

1 raspuns


la 27 Ian. 2020
In perioada in care aveti codul de tva anulat: 1) Pe facturile emise, codul fiscal al societatii dvs nu va avea RO, ci veti completa doar partea numerica. 2) Declaratia 394 o depun persoanele inregistrate in scopuri de tva, deci nu o veti depune. 3) Veti depune decontul special (declaratia 311) si nu 300. 4) Nu veti mai folosi conturile specifice ptr tva 4426, 4427, 4428, 4423 si 4424, ci doar contul 446 in care evidentiati taxa colectata pentru operatiunile care sunt taxabile (chiar daca dvs colectati tva, pe care il evidentiat contabil in contul 446 si il platiti prin declaratia 311, beneficiarii dvs nu au drept de deducere ptr acest tva). 5) Dupa ce va reinregistrati in scopuri de tva, emiteti facturi cu minus si respectiv cu plus, ptr ca acestia sa poata deduce tva-ul . 6) Nu aveti drept de deducere ptr. tva din facturile primite. 7) Verificati ce ajustari de taxa trebuie sa faceti conform Art. 304, 305 din Codul fiscal. 8) Analizati prevederile Art. 11, aliniatele 6-9 si Art.316.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
x