Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Majorare capital social la un SRL cu asociat PJ Straina

Buna ziua,

In prezent un SRL detinut de o persoana juridica straina are capitalul social in valoare de 1.000 lei (Initial au fost ca parteneri in societate 2 PF si o PJ straina).
Acum firma vrea sa faca o majorarea de capital social din profiul nerepartizat din contul 117.

Intrebari:
1. Acesta majorare de capital este considerat dividend ?
2. Care ar fi monografia contabila?
3. Sunt impozitate dividendele catre un asociat PJ STRAINA?
4. Raportul de evaluare care se depune la Registrul Comertului e obligatoriu sa fie semnat de catre un expert contabil? Sau experti contabili judiciari?

Multumesc mult!

7 raspunsuri


la 03 Dec. 2015
Nu poate fi facuta majorare de capital fara prezentarea dovezii aportului, caz in care trebuie sa repartizati profitul, sa aplicati impozitul pe dividende, sa platiti dividendele, apoi se poate face majorarea de capital. Se plateste impozit pe dividende si pentru persoana juridica straina.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 03 Dec. 2015
Un raspuns dat de Clubcontabilitate.ro din 30 Mai. 2012, spune ca: Punctul 1001 lit. a) din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca nu sunt considerate dividende distribuirile de titluri de participare suplimentare, astfel cum acestea sunt definite la art. 7 alin. (1) pct. 12 lit. a) din Codul fiscal , efectuate in legatura cu o operatiune de majorare a capitalului social al unei persoane juridice, care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica respectiva, procentul de detinere a titlurilor de participare. Asadar, distribuirile de titluri de participare suplimentare efectuate la majorarea capitalului social din profitul net al societatii care nu modifica, pentru participantii la persoana juridica, procentul de detinere a titlurilor de participare nu sunt considerate dividende si nu se impoziteaza.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 03 Dec. 2015
Incercati, daca va accepta la registrul comertului...
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Dec. 2015
4. Raportul de evaluare care se depune la Registrul Comertului e obligatoriu sa fie semnat de catre un expert contabil? Sau experti contabili judiciari?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Dec. 2015
Raportul de evaluare se aplica bunurilor mobile si imobile pentru a fi aduse ca aport. In cazul rezultatului financiar, acesta se poate transfera in aport de capital social in urma unei hotarari aga.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Dec. 2015
Multumesc pt raspuns, dar nu m-ati lamurit daca majorarea de capital din 117 este considerat dividend!!! Alte pareri?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Dec. 2015
Majorarea de capital din rezultat, in opinia mea, nu se poate face decat dupa distribuirea profitului, pentru majorarea de capital trebuie sa prezentati documentul de aport, care in cazul prezentat nu exista.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
x