Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

o problema noua - gestionarul a platit o parte din lipsuri, ce trebuie facut ?

Buna ziua ! Avem o noua problema: lipsa bunurilor constatata la inventariere este foarte mare, iar valoarea prejudiciului este peste 5 salarii minime pe economie .... dar gestionarul a achitat o suma foarte mare, cval majoritatii bunurilor lipsa, asa incat a mai ramas din prejudiciu o suma mai mica, adica sub 5 salarii minime pe economie .... In acest caz, cum trebuie procedat ? -
1. - angajatorul va trebui ca sa dea in judecata pe angajat pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a se putea recupera prejudiciul ? ...pentru ca se considera ca prejudiciul /valoarea prejudiciului este cea constatata la inventar ?.... sau 2. - suma de recuperat fiind mai mica decat cele 5 salarii minime pe economie, gestionarul poate depune un Angajament de plata, sa achite la casierie restul de bani, fara ca institutia sa-l mai dea in judecata ?

8 raspunsuri


la 14 Dec. 2020
Daca gestionarul vrea sa plateasca contravaloarea produselor lipsa, se poate face incasarea prin casierie sau virament, la somatia de plata a institutiei.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 14 Dec. 2020
In acest fel, daca nu mai este un prejudiciu dupa achitarea sumei, exista fapta care poate face obiectul unei cercetari sau actiuni ulterioare
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 15 Dec. 2020
Daca angajatorul va cerceta disciplinar pe gestionar si il va scoate din gestiune, acestea vor fi masuri suficiente ? Presedintele comisiei de inventariere spune ca ar fi vorba despre o infractiune de neglijenta in serviciu din partea gestionarului, odata ce gestionarul este si sef de compartiment si ani de zile in care nu s-a facut inventarul acesta a stiut situatia si nu a cautat sa o rezolve. Va rugam o parere.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 15 Dec. 2020
Aceste 2 masuri ar fi suficiente ? Ce alte actiuni ulterioare s-ar mai putea lua ffata de gestionar ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 15 Dec. 2020
In cazul in care institutia accepta achitarea sumei, ramane ca fapta sa fie cercetata cu masuri disciplinare cu/fara cercetare penala, depinde de valoare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 16 Dec. 2020
De la ce suma /prejudiciu ( lipsa la inventar) este cercetare penala a gestionarului ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 16 Dec. 2020
Cercetarea penala este in functie de decizia institutiei. Conform art. 741 C. pen. : ?In cazul savarsirii infractiunilor de gestiune frauduloasa, inselaciune, delapidare, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, abuz in serviciu contra intereselor publice, abuz in serviciu in forma calificata si neglijenta in serviciu, prevazute in prezentul cod, ori a unor infractiuni economice prevazute in legi speciale, prin care s-a pricinuit o paguba, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la solutionarea cauzei in prima instanta, invinuitul sau inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 100.000 de euro, in echivalentul monedei nationale, se poate aplica pedeapsa cu amenda. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 de euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Dec. 2020
Nu este art.741 in Codul penal si nici art.74 indice 1 .... Pe Internet am gasit doar: ,,Codul Penal ? Art 74^1 a fost declarat neconstitutional?. Ma puteti ajuta cu inca o informatie despre acest articol de lege, daca este bun ? Mai sunt bune aceste limite pentru prejudiciu, de pana la 100.000 de euro sau pana la 50.000 de euro ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
x