Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Interdictie achizitii publice servicii de telefonie mobila

Buna dimineata !

Prin luna august 2019, a aparut un proiect de ordonanta a Guvernului, odata cu rectificarea bugetului de stat, in care se spunea ca:
- Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, autoritatile si institutiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, ┼či la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, nu pot achizitiona din fonduri publice servicii de telefonie mobila pentru personalul angajat, cu exceptia personanelor care ocupa functii de demnitate publica.

Astfel, autoritatile si institutiile publice nu mai puteau plati angajatilor abonamentele pentru telefoanele mobile.
Interdictia viza toate institutiile publice, chiar si pe cele finantate integral din venituri proprii, ce nu primesc bani de la buget.

Citisem la un moment dat in anul 2019 ca acele Contracte se deruleaza doar pana la incetarea valabilitatii contractelor, pentru a nu se plati penalitati si ca alte asemenea Contracte nu se mai pot prelungi sau incheia, adica ar fi interzis a se prelungi sau incheia.

Nu am reusit sa gasesc pe Internet acea Ordonanta a Guvernului.

Va rugam frumos, ne puteti ajuta cu un raspuns? In anul 2020, exista interdictia de achizitii publice de servicii de telefonie mobila
de catre institutiile publice, pentru telefoane de serviciu pentru angajati?

8 raspunsuri


la 22 Iun. 2020
Pentru contractele de telefonie mobila se poate face achizitie de servicii daca acestea sunt inregistrate ca fiind necesare la constituirea bugetului.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 23 Iun. 2020
Nu se platesc abonamente personale decat in cazul demnitarilor.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Iun. 2020
Este vorba despre plata telefoanelor de serviciu. Imi puteti da un text de lege care interzice achizitionare de servicii de telefonie mobila de catre institutiile publice ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Iun. 2020
Nu. Nu poate fi decat o Hotarare a ordonatorului, Consiliu Local, Primarie.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Iun. 2020
Este vorba despre Hotararea ordonatorului principal de credite ? - Consiliul Judetean .... sau despre ordonatorul de credite - institutia noastra ? ..... Iar Hotararea se va sprijini pe un artivcol de lege ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Iun. 2020
Nu este vorba despre abonamente personale. Este borba despre telefoane de serviciu, achizitonate de institutie, impreuna cu alocarea de numere de telefon, odata cu incheierea Contractului de servicii care a avut ca obiect internet, telefon fix si fax..
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 29 Iun. 2020
Nu este restrictie daca aveti motivata necesitatea
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Iun. 2020
Va multumim frumos pentru indrumari !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
x