Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

este de specialitate economica ? - si poate fi desemnata ?

Buna ziua. Avem URGENT nevoie de ajutorul dumneavoastra. Nu se pot face plati fara sa fie un angajat care sa puna viza CFP. In institutie este doar un casier cu studii medii, nu are liceul economic, dar este in anul 2 de facultate stiinte economice. OMFP 17/2022 - spune ca daca nu sunt angajati cu studii superioare, se poate desemna si o persoana cu studii medii de specialitate economic─â..... Ce inseamna studii medii de specialitate economic─â ? .... Colegul, daca este pe post, dar nu are studii economice, intra in calcul ? .... sau se poate externaliza serviciul pentru viza CFP ?

6 raspunsuri


la 19 Sep. 2022
Pentru plati, trebuie sa aveti o persoana desemnata pentru viza cfpp angajata de institutie. In caz ca nu este alta persoana cu studii superioare care sa aplice viza, poate fi desemnat si colegul, cf Ordin 17/2022 al MF art. 2 lit e, daca indeplineste criteriul de vechime de la lit f.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 19 Sep. 2022
Dar daca toate incasarile si platile, toate chitantele, sunt facute de casier, tot acesta mai poate pune si viza CFP ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Sep. 2022
Viza alop si bun de plata nu trebuie sa fie ale persoanei care aplica cfpp.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Sep. 2022
Casierul intocmeste toate documentele contabile de incasare si de plata ( chitantele si O.P.-urile), ca urmare, el nu poate sa aplice viza CFP pe documente de plata.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Sep. 2022
E clar ca nu poate aviza cfpp cel care intocmeste documentul de incasare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Va multumim frumos pentru sfaturi.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x