Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

- cum se stabile?te numărul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar ?

Buna ziua.

Avem neaparata nevoie de ajutorul dumneavoastra.

Va rugam sa ne indrumati cum trebuie procedat.



Angajatorul si Sindicatul a negociat noul CCM.

Noul CCM a fost vizat de ITM, dar nu a fost comunicat salariatilor.



Directorul spune ca mai intai se aproba zilele de concediu suplimentar de catre Consiliul Judetean - ordonatorul principal de credite.



Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru salariatii care lucreaza in conditii vatamatoare ? 1. - se aproba de cate Consiliul Judetean, ordonatorul principal de credite ?

sau 2. - acestea se stabilesc doar in urma negocierii intre angajator si Sindicat /angajati ?





Codul Muncii Adnotat - Art. 147 . [concediul de odihna suplimentar pentru situatii speciale

(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

(2) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.

13 raspunsuri


la 21 Sep. 2022
Daca aveti prevazute zilele de concediu conform prevederilor legale, acestea ar trebui acordate.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Dar se mai da aprobare de catre Consiliul Judetean ? Odata ce negocierea este intre Sindicat si angajator si se incheie CCM .....? ... ce rol mai are aprobarea Consiliului ? Este legala ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Cred ca este avizare, nu aprobare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Ce diferenta ar fi intre cele 2 ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
De ce avizeaza - ordonatorul principal ? ... Care este rostul ? .....pentru ca in ROF-ul lor nu au asemenea rol ....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Depinde cum aveti in ROF. Presupun ca se procedeaza la instiintarea ordonatorului prin avizare si nu acceptul sau prin aprobare. In mod normal aprobarea trebuia facuta inainte de depunerea la ITM.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Sep. 2022
Nu avem in ROF - nimic. Daca CCM s-a dat abia acum spre avizare ordonatorului, dupa ITM, - ce se mai poate face ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2022
Nu se mai poate face nimic dupa avizul ITM.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2022
Si atunci, CCMul este valabil ? sau trebuie anulat ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2022
Consiliul Judetean - ordonatorul principal - va cere anularea CCM-ului ? .... CCM-ul este nelegal ? ...sau in lipsa avizului nu se mai pot acorda zilele de CO suplimentar ? si nu se mai pot plati , neavand avizul Consiliului Judetean ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2022
Sau se mai poate face alt Act aditional, mai intai avizat de Consiliul Judetean si apoi inregistrat la ITM, ca sa fie legal CCM -ul ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2022
Va rugam frumos sa ne spuneti ce rol are Consiliul Judetean ? ... inainte CCM-ul nu se aviza ... De cand a aparut aceasta obligatie ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 23 Sep. 2022
Ca ordonator, aproba modificarile bugetare privind salariile.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x