Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Calcul diferenta inventar

Buna ziua,

Firma mea gestioneaza stocul de marfa al altei societati.La ultimul inventar sa constatat o diferenta de 447,46 fara TVA 487,73 la categoria de produse cu 9% TVA.Societatea respectiva vrea sa factureze firmei mele acest minus aplicand sumei de 447,46 o cota de 24% TVA 554,85 .Mentionez ca este vorba de reviste si carti,iar explicatia lor a fost ca exista o lege care spune ca numai publicatiile si editurile pot factura aceste produse cu 9% TVA.

Va rog frumos sa ma ajutati

Cu stima,
Dorin Negrila

2 raspunsuri


la 19 Ian. 2012
Vezi ART. 140 din Codul fiscal referitor la Cotele de TVA: 1 Cota standard este de 24% ??i se aplicÄ? asupra bazei de impozitare pentru opera??iunile impozabile care nu sunt scutite de taxÄ? sau care nu sunt supuse cotelor reduse. 2 Cota redusÄ? de 9% se aplicÄ? asupra bazei de impozitare pentru urmÄ?toarele prestÄ?ri de servicii ??i/sau livrÄ?ri de bunuri: a serviciile const??nd ??n permiterea accesului la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitecturÄ? ??i arheologice, grÄ?dini zoologice ??i botanice, t??rguri, expozi??ii ??i evenimente culturale, cinematografe, altele dec??t cele scutite conform art. 141 alin. 1 lit. m; b livrarea de manuale ??colare, cÄ?r??i, ziare ??i reviste, cu excep??ia celor destinate exclusiv sau ??n principal publicitÄ???ii; c livrarea de proteze ??i accesorii ale acestora, cu excep??ia protezelor dentare; d livrarea de produse ortopedice; e livrarea de medicamente de uz uman ??i veterinar; f cazarea ??n cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu func??ie similarÄ?, inclusiv ??nchirierea terenurilor amenajate pentru camping. 2^1 Cota redusÄ? de 5% se aplicÄ? asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuin??elor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite. Terenul pe care este construitÄ? locuin??a include ??i amprenta la sol a locuin??ei. ?Žn sensul prezentului titlu, prin locuin??Ä? livratÄ? ca parte a politicii sociale se ??n??elege: a livrarea de clÄ?diri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept cÄ?mine de bÄ?tr??ni ??i de pensionari; b livrarea de clÄ?diri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii ??i centre de recuperare ??i reabilitare pentru minori cu handicap; c livrarea de locuin??e care au o suprafa??Ä? utilÄ? de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodÄ?re??ti, a cÄ?ror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depÄ???e??te suma de 380.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adÄ?ugatÄ?, achizi??ionate de orice persoanÄ? necÄ?sÄ?toritÄ? sau familie. Suprafa??a utilÄ? a locuin??ei este cea definitÄ? prin Legea locuin??ei nr. 114/1996, republicatÄ?, cu modificÄ?rile ??i completÄ?rile ulterioare. Anexele gospodÄ?re??ti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executÄ?rii lucrÄ?rilor de construc??ii, republicatÄ?, cu modificÄ?rile ??i completÄ?rile ulterioare. Cota redusÄ? se aplicÄ? numai ??n cazul locuin??elor care ??n momentul v??nzÄ?rii pot fi locuite ca atare ??i dacÄ? terenul pe care este construitÄ? locuin??a nu depÄ???e??te suprafa??a de 250 mp, inclusiv amprenta la sol a locuin??ei, ??n cazul caselor de locuit individuale. ?Žn cazul imobilelor care au mai mult de douÄ? locuin??e, cota indivizÄ? a terenului aferent fiecÄ?rei locuin??e nu poate depÄ???i suprafa??a de 250 mp, inclusiv amprenta la sol aferentÄ? fiecÄ?rei locuin??e. Orice persoanÄ? necÄ?sÄ?toritÄ? sau familie poate achizi??iona o singurÄ? locuin??Ä? cu cota redusÄ? de 5%, respectiv: 1. ??n cazul persoanelor necÄ?sÄ?torite, sÄ? nu fi de??inut ??i sÄ? nu de??inÄ? nicio locuin??Ä? ??n proprietate pe care au achizi??ionat-o cu cota de 5%; 2. ??n cazul familiilor, so??ul sau so??ia sÄ? nu fi de??inut ??i sÄ? nu de??inÄ?, fiecare sau ??mpreunÄ?, nicio locuin??Ä? ??n proprietate pe care a/au achizi??ionat-o cu cota de 5%; d livrarea de clÄ?diri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, cÄ?tre primÄ?rii ??n vederea atribuirii de cÄ?tre acestea cu chirie subven??ionatÄ? unor persoane sau familii a cÄ?ror situa??ie economicÄ? nu le permite accesul la o locuin??Ä? ??n proprietate sau ??nchirierea unei locuin??e ??n condi??iile pie??ei. 3 Cota aplicabilÄ? este cea ??n vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excep??ia cazurilor prevÄ?zute la art. 134^2 alin. 2, pentru care se aplicÄ? cota ??n vigoare la data exigibilitÄ???ii taxei. 4 ?Žn cazul schimbÄ?rii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele ??n vigoare la data livrÄ?rii de bunuri sau prestÄ?rii de servicii, pentru cazurile prevÄ?zute la art. 134^2 alin. 2. 5 Cota aplicabilÄ? pentru importul de bunuri este cota aplicabilÄ? pe teritoriul Rom??niei pentru livrarea aceluia??i bun. 6 Cota aplicabilÄ? pentru achizi??ii intracomunitare de bunuri este cota aplicatÄ? pe teritoriul Rom??niei pentru livrarea aceluia??i bun ??i care este ??n vigoare la data la care intervine exigibilitatea taxei.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 19 Ian. 2012
Adica ei trebuie sa-mi factureze produsele cu 9% TVA ? asa cum erau inregistrate in gestiune ? insist pentru ca nu stiu daca interpretez bine aceasta lege ! Multumesc,
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
x