Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

bugetare + plata + executare hotărâre judecătorească

Institutia noastra a primit in ziua de 28.01.2021 de la un angajat o Cerere - pentru punere in executare a unei hotarari judecatoresti ( litigiu de munca - drepturi salariale ).
Institutia nu are bani decat pentru posturile din Organigrama, adica are bani doar pentru posturile bugetate.
Angajatul a spus ca daca nu i se dau banii la acest salariu, pe data de 10.02.2021, va cere executarea silita a institutiei noastre.
Angajatul a spus ca daca nu i se dau banii la acest salariu, pe data de 10.02.2021, va cere executarea silita a institutiei noastre.
Contabilul aef a spus ca: trebuie sa bugeteze, ca sa ii poata plati si ca are termen de 3 luni de zile in care institutia poate sa ii plateasca angajatului.
Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
1. - institatia trebuie sa ii raspunda angajatului la Cererea de punere in executare a hotararii judecatoresti, sa ii spuna cum va proceda ?
2. - in ce termen trebuie institutia sa ii plateasca angajatului banii ?
- exista un termen de 3 luni ? sau
- institutia trebuie sa puna in executare hotararea fara discutii ?
Da, acest mod de plata este pentru o suma de plata.
Dar pentru sporul care trebuie platit in fiecare luna ? Pentru ca acum pe data de 10.02.2021 i se plateste salariul angajatului. I se va plati luna aceasta si sporul ? sau nu ?
Cand sau incepand de cand /de la ce salariu i se va face plata sporului pentru angajat ? Adica de la data platii acestui salariu ? sau de la ce data ?

9 raspunsuri


la 08 Feb. 2021
Institutia trebuie sa gaseasca sursa de finantare pentru plata,urmand procedura de angajare a cheltuielii bugetare. Daca hotararea judecatoreasca a fost primita de institutie aceasta are numar de inregistrare si se incepe procedura de angajare. Plata se va face in momentul in care se termina procedurile de lucru.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 08 Feb. 2021
Exista un Termen de 3 luni, termen maxim, in care institutia poate sau este obligata sa faca plata unor drepturi salariale ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 08 Feb. 2021
Nu este un termen de plata special, ci doar punerea in aplicare imediata a hotararii judecatoresti, avand in vedere procedurile si reglementarile privind efectuarea platilor in cadrul institutiilor publice. Va trebui sa gasiti finantare si sa suplimentati bugetul pentru plata acestor drepturi salariale, dar doar daca hotararea este definitiva si irevocabila,in caz contrar instittia este obligata sa atace hotararea judecatoreasca in termenul legal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 09 Feb. 2021
Da. Nu este nici o problema. Hotararea este definitiva si irevocabila. Suplimentarea bugetului cat poate dura.!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 09 Feb. 2021
Suplimentarea bugetului cat poate dura ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Feb. 2021
Faptul ca nu este bugetul aprobat in acest moment, va trebui sa gasiti finantare din economiile realizate in acest an la achizitiile derulate si virarea de credite cu termen de 30 zile.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Feb. 2021
Ne puteti ajuta cu articolul din Legea care prevede acest lucru, in care se impune acest Termen de 30 de zile ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Feb. 2021
L500/2002 art.47 (6)
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Feb. 2021
In art. 47 6) se spune ca : Creditele bugetare aprobate pentru un ordonator principal de credite nu pot fi virate ?i utilizate pentru finan?area altui ordonator principal de credite. De asemenea, creditele bugetare aprobate la un capitol nu pot fi utilizate pentru finan?area altui capitol. ..... dar ib cazul de fata nu sunt 2 ordonatori principali de credite. Sau este un alt inteles pentru acest articol de lege ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
x