Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Declaratia 101

Buna ziua,
Imi puteti spune in ce situatii se depune declaratia 101?
Multumesc
Adaugata in   Declaratii si Formulare

4 raspunsuri


la 07 Mar. 2013
Buna ziua, Conform art. 35 alin. (1) Cod Fiscal si OPANAF nr. 1.950/2012 Declaratia privind impozitul pe profit, 101, pentru anul 2012 se depune de catre persoanele juridice platitoare de impozit pe profit, cu exceptia contribuabililor prevazuti la art. 34 alin. (5) lit. a) ┼či b), alin. (14) si (15). Conform art. 112 indice 2, alin. (3) Cod Fiscal, pentru luna ianuarie 2013 se depune de catre persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care la 31 decembrie 2012 indeplineau conditiile de microintreprindere prevazute la art. 112 indice (1) si care incepand cu 1 februarie 2013 au devenit platitori de impozit pe venit microintreprinderi.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 07 Mar. 2013
Multumesc. Imi puteti spune si cand se depune declaratia, pentru fiecare situatie in parte?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 07 Mar. 2013
Declaratia 101 are ca termen de depunere data de 25 martie 2013 inclusiv, indiferent care este situatia in care va aflati.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 08 Mar. 2013
1. Declaratia privind impozitul pe profit se completeaza si se depune anual de catre platitorii de impozit pe profit, pana la data de 25 martie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul. Sunt si exceptii: 2. Depun declaratia anuala de impozit pe profit pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, organizatiile nonprofit si contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor si plantelor tehnice, pomicultura si viticultura . 3. Persoanele juridice care, in cursul anului fiscal, se dizolva fara lichidare au obligatia sa depuna declaratia anuala de impozit pe profit si sa plateasca impozitul pana la inchiderea perioadei impozabile, definita prin Legea nr.571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x