Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

impozitare cladire firma cu contract comodat in t2016

Buna ziua!Am o societate comerciala care are sediul social la o persoana fizica cu care am facut contract comodat.Nu deduc utilitati pe firma, as dori sa stiu ce impozit pe cladiri va plati persoana fizica incepand cu 2016.

1 raspuns


la 28 Nov. 2015
Conform prevederilor Codului fiscal, din 2016, impozitarea care folosea ca criterii de diferentiere pe persoane fizice si juridice. va fi aplicata pe utilizarea imobilului in scop rezidential sau nerezidential, respectiv in categoria celor nerezidentiale intra proprietatile detinute de persoane fizice care sunt folosite in scop economic ca sedii de firme, spatii comerciale sau cladiri de birouri, Impozitul pentru cladirile rezidentiale calculat in prezent in cota de 0,1% la valoarea cladirii, va fi o cota intre 0,08% si 0,2% in functie de hotararea consiliului local, iar pentru cladirile nerezidentiale impozitul va fi intre 0,2 si1,3% in functie de hotararea consiliului local, aplicat asupra valorii cladirii.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x