Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Magazinul online trebuie sa emită bon fiscal sau e suficientă factura?

Bună ziua,

O firma are un magazin online ?i face incasari de la clienti , online cu cardul. Emite factura clientului pe care o trimite on line( pentru bunul/serviciul cumparat si plătit online cu cardul )
Produsele se livreaza prin curier.
Magazinul online in acest caz trebuie sa emită bon fiscal sau e suficientă factura?

Mul?umesc.

2 raspunsuri


la 04 Iun. 2020
Daca incasarea este prin virament bancar, prin plata card, se inregistreaza extrasul bancar. Bonul de casa este pentru incasarea numerar, dar la livrarea prin curier acesta elibereaza bonul de incasare (conform contractului de livrare) si va vireaza banii prin banca, deci nu se elibereaza bon fiscal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Aug. 2020
ca si cod caen aveti 4791, sunteti comert online , nu aveti de ce sa folositi casa de marcat , deoarece sunteti in exceptii cf.OG28/1999, art.2 lit.h. Deci pentru vanzare este suficient factura , iar ipentru incasare aveti extrasul de cont document justificativ pt.incasare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x