Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

010 depus gresit pentru trecerea la depunerea decl 112 trimestrial

Buna seara. Am depus un 010 gresit sau cel putin asa cred. La o firma care are un angajat, dar a depasit 100000 de euro cifra de afaceri am bifat ca trece la trimestru cu depunerea decl 112. E ceva grav?
Adaugata in   ANAF si MFP Decl 010

5 raspunsuri


la 31 Ian. 2015
Va trebui sa corectati eroarea prin depunerea unui formular de mentiuni cu termenele corecte. In cazul unui control vi se vor considera declaratiile lunare lipsa si vor percepe amenda pentru depunerea acestora.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Ian. 2015
Si e un termen pana la care se poate depune corectia? 112 noi le depunem lunar chiar daca firma e la trimestru.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Ian. 2015
Termenul legal de depunere, sau daca le depuneti dupa termenul respectiv trebuie sa faceti si platile conforme cu declaratiile, eventual cu penalizari
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Ian. 2015
Deci daca depun in continuare 112 pana in data de 25 a fiecarei luni e ok, nu sunt probleme cu penalitatile sau altceva. Si ca sa revina la lunar mai trebuie sa depun un 010 in care sa fac corectia de trecere de la trimestrial la lunar. Eu nu stiu pana cand trebuie sa depun 010 cu corectia sau in cat timp de la depunerea celui in care am trecut gresit perioada trimestriala. Multumesc pentru raspunsuri si scuze ca va bat la cap, dar daca il intreb pe contabil chestiile astea face urat rau :(
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 01 Feb. 2015
Depuneti corectia cat de repede. Ternenul este de 30 de zile de la data modificarii
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

x